Leasing samochodu

Co to jest leasing samochodu?

W prostych słowach leasing samochodu osobowego to takie połączenie standardowego kredytu z wynajmem długoterminowym. Załóżmy, że przedsiębiorca albo pracownik na etacie chce kupić nowy samochód. Wybiera dowolny pojazd z jakiegokolwiek salonu. W momencie, kiedy ma już przedmiot leasingu zgłasza się do firmy leasingowej, która po ustaleniu warunków umowy leasingu, kupuje samochód na siebie. Firma leasingowa, która sfinansowała samochód, oddaje go teraz klientowi, który wybrał samochód. Umowa podpisywana między leasingodawcą a leasingobiorcą zawiera dokładnie sprecyzowane warunki:

  • Opłatę własną oraz początkową.
  • Czas określony w umowie wynajmu.
  • Stałą miesięczną ratę leasingu.
  • Wykup, który określa kwotę przejęcia samochodu na własność.
  • Warunki korzystania z samochodu.

Przedmiot leasingu, którym jest nasz samochód, nie jest więc naszą własnością. Tak naprawdę samochód należy do firmy leasingowej a my przez okres, jaki ustaliliśmy w umowie, płacimy za korzystanie z niego. Przejmujemy nasz pojazd od leasingodawcy po opłaceniu wykupu, czyli ostatniej raty leasingowej.

Dla kogo przeznaczony jest leasing samochodu?

Leasing samochodu osobowego przeznaczany jest dla każdej osoby szukającej finansowania. Leasing samochodu najwięcej możliwości daje przedsiębiorcom, którzy mają duże możliwości w zakresie optymalizacji wydatków, włącznie z odliczeniem podatku VAT. Większość firm coraz częściej korzysta z formy finansowania, jaką jest leasing samochodu, gdyż jest to jedno z narzędzi pracy. Poza osobistym korzystaniem z samochodu na delegacje lub spotkania z klientami przedsiębiorcy często tworzą floty samochodowe dla pracowników. Osoba prywatna, która zdecyduje się na leasing, chociaż nie skorzysta z wszystkich możliwości, które daje ta możliwość finansowania, na pewno nie będzie stratna. Leasing jest formą finansowania, którą jest łatwo uzyskać a często ma lepsze warunki niż standardowy kredyt.

Leasing samochodu osobowego dla firm

Właściciele firm najlepiej wykorzystają wszystkie możliwości leasingu samochodu. W większości firm to właśnie samochód jest najważniejszym narzędziem pracy. Drogie samochody albo duża ilość samochodów może być problemem, kiedy będziemy chcieli sfinansować je kredytem. Leasing nie dość, że zazwyczaj jest tańszy od kredytu, to można go łatwiej uzyskać. Jeśli przedsiębiorca chce wziąć w leasing samochód tańszy niż 150 tysięcy netto, to sprawa jeszcze bardziej się ułatwia, bo weryfikacja leasingobiorcy odbywa się w procedurze uproszczonej i przedsiębiorca nie jest proszony o żadne dokumenty finansowe. Ułatwia to i przyśpiesza cały proces. Oczywistym i najważniejszym plusem jest optymalizacja wydatków, odliczenie podatku VAT oraz zaliczenie rat leasingowych do kosztu uzyskania przychodu.

Leasing samochodu dla osoby prywatnej

Osoba prywatna, która zdecyduje się leasing finansowy jako formę finansowania swojego samochodu, może nie wykorzysta pełnego potencjału tej formy, ale też może na niej skorzystać. Największym plusem leasingu samochodu nad zwykłym kredytem jest łatwość jego uzyskania i często lepsze warunki finansowania. Mówiąc lepsze warunki, mam na myśli niższą kwotę oprocentowania końcowego, co pozwala nam oszczędzić spore pieniądze i większe możliwości co do decydowania o wielkości wpłaty lub miesięcznej raty. Tak samo, jak przedsiębiorcy lub osoby prywatne biorąc w leasing samochód do 150 tysięcy netto będą weryfikowane w procedurze uproszczonej.

Warunki umowy leasingu samochodu osobowego

Warunki umowy leasingu w zależności, jakiego leasingodawcę wybierzemy, mogą być różne. Sprawdź naszą porównywarkę leasingową, aby zobaczyć, jaki leasingodawca ma dla ciebie najlepszą ofertę. Każdy z leasingodawców ma jednak kilka głównych warunków, które można dostosowywać do naszych potrzeb. Jednym z nich jest okres leasingu. Okres umowy może być zawarty na minimum 24 miesiące (2 lata) do nawet 84 miesięcy (7 lat). Kolejną ważną sprawą jest wkład własny. Zazwyczaj możemy zdecydować, czy chcemy wpłacić od 0% do aż 40% ceny naszego samochodu. Tak samo sprawa wygląda z wykupem końcowym. Możemy zdecydować, ile chcemy zapłacić. Jest to kwota od 0% do 40% wartości samochodu. Od tego, jaką weźmiemy wpłatę własną i jaki weźmiemy wykup, zależy rata miesięczna. Ostateczne warunki zawsze trzeba ustalić z leasingodawcą, ale bank często przystaje na nasze warunki.

Zakończenie umowy leasingowej

Zakończenie umowy leasingowej zazwyczaj ma miejsce w dzień opłacenia ostatniej raty leasingu za wybrany przez nas samochód. Po otrzymaniu kwoty należnej za wykup, finansujący wystawi fakturę sprzedaży środka trwałego i wyślę ją do leasingobiorcy. Jeśli leasingobiorca nie chce dalej korzystać z samochodu, który jest przedmiotem leasingu, to może skorzystać z cesji, czyli przepisaniu umowy na inną osobę, na tych samych warunkach.

Leasing samochodu używanego

Leasing samochodu używanego nie różni się dużo od leasingu na samochód nowy. Warunki wkładu własnego i wykupu pozostają takie same. Możemy ustalać z bankiem kwotę pomiędzy 0% a 40% wartości samochodu. Trochę inaczej wygląda to z okresem, na jaki możemy zawrzeć umowę. Przy samochodach nowych jest to okres od 2 do 7 lat. Przy samochodach używanych okres umowy tak samo nie może przekraczać 7 lat, ale wiek samochodu i okres umowy nie mogą przekraczać 10 lat.

Przykłady:

  • Jeśli samochód osobowy używany ma 3 lata, to okres umowy leasingu może trwać maksymalnie 7 lat.
  • Jeśli samochód osobowy ma 5 lat, to okres umowy może maksymalnie trwać 5 lat
  • A jeśli weźmiemy 8-letni samochód, to okres umowy będzie mógł mieć maksymalnie 2 lata.

Ile kosztuje leasing samochodu?

Umowa leasingu jest zawarta na konkretny samochód osobowy, przez konkretnego leasingobiorcę i leasingodawcę wybranego spośród wielu firm leasingowych. Każdy leasing w zależności od przedmiotu leasingu i warunków umowy może wyglądać inaczej, a koszt leasingu może się znacząco różnić. Dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanych doradców w celu porównania najlepszych ofert proponowanych przez firmy leasingowe.

Pracownicy Mylease do każdego klienta podchodzą indywidualnie. Chociaż każda umowa leasingu operacyjnego jest inna, to zawsze jest ona najkorzystniejsza dla klienta. Sprawdź na stronie, ile będzie kosztował twój leasing.

Gdzie wziąć samochód w leasing?

Aby wziąć auto w leasing, skontaktuj się z naszymi doradcami. Firma Mylease ma ponad 5-letnie doświadczenie w doradztwie leasingowym. Nasi pracownicy doradzają i prowadzą setki leasingów miesięcznie. Każdy z pracowników indywidualnie podchodzi do każdego klienta, przez co potrafi dobrać najkorzystniejsze oferty. Sprawdź i przekonaj się sam.

Leasing i jego rodzaje

Najczęściej wybieranym rodzajem leasingu przez klientów jest leasing operacyjny z wykupem po zakończeniu umowy, natomiast coraz częściej przez klientów wybierane są formy finansowania samochodu bez konieczności wykupu np. wynajem długoterminowy. W przypadku tego typu finansowania klient zobowiązany jest do zwrotu pojazdu po zakończonej umowie.

Posiadamy bogatą ofertę samochodów osobowych w wynajmie długoterminowym, którą możesz sprawdzić tutaj

Jakie dokumenty są wymagane przy podpisaniu umowy leasingowej?

Większość przedsiębiorców decydujących się na podpisanie umowy leasingowej będzie obowiązywać procedura uproszczona, czyli firma leasingowa będzie wymagać od klienta dostarczenia jedynie skanu dowodu osobistego, danych firmy oraz niektórych danych osobowych.

W momencie, gdy klient nie może skorzystać z procedury uproszczonej, będzie wymagane dostarczenie dokumentów potwierdzających miesięczny przychód oraz informacji na temat prowadzenia działalności.

Kalkulator leasingu samochodu

Przed złożeniem wniosku leasingowego warto zapoznać się z przybliżoną kalkulacją miesięcznych kosztów leasingu. Nasz kalkulator leasingu oblicza ratę leasingu samochodów na podstawie aktualnych danych finansowych oraz parametrów umowy takich jak między innymi okres umowy, wkład własny oraz wykup.

Sprawdź nasz kalkulator leasingowy

Ile trwa procedura zawarcia umowy leasingowej?

Okres procedury zależy od wielu czynników, natomiast przy uproszczonej procedurze nasz wniosek leasingowy może zostać zatwierdzony nawet już po kilku godzinach po jego złożeniu. Natomiast należy również wziąć pod uwagę podpisanie umowy, rejestracje samochodu w urzędzie oraz ubezpieczenie pojazdu. Zazwyczaj cały proces trwa od kilku dni do tygodnia od złożenia wniosku.