Na czym polega wynajem długoterminowy pojazdu?
Średnio samochód osobowy traci na wartości 63% w pierwsze 5 lat po wyjeździe z salonu. Decydując się na wybór tej nowoczesnej formy finansowania, nie musimy martwić się o spadek wartości naszego pojazdu, ponieważ do finansujący bierze na siebie to ryzyko. Tak jak w przypadku tradycyjnego leasingu finansujący za określoną cenę najmu – czynsz miesięczny zobowiązuje się udostępnić klientowi do użytkowania wybrany pojazd, na określony okres. Istotną różnicą w przypadku najmu jest konieczność określenia z góry limitu kilometrów rocznie lub dla całego kontraktu, który deklarujemy, że pokonamy w trakcie umowy. Na bazie tej informacji firma finansująca opracowuje spadek wartości naszego samochodu oraz oblicza tzw. budżet serwisowy na poczet przyszłych wizyt na serwisie.
Najważniejsza cecha tej formy finansowania pojazdu to fakt, że użytkownik pokrywa jedynie część wartości pojazdu, którą traci w czasie. Dlatego tak ważne jest określenie czasu eksploatacji pojazdu i zakresu przebiegu.
Zalety wynajmu długoterminowego, okres umowy, usługi dodatkowe
Wynajem pojazdu podobnie jak leasing operacyjny może trwać od 2 do 5 lat, dopuszczalne są także pośrednie okresy np. 42 miesiące. Wynajem zwany także dzierżawą pojazdu, przy korzystaniu z usługi w pełnej formie oznacza dla użytkownika, że w miesięcznym czynszu, który jest stały i określa się go z góry posiada już kompleksową obsługę pojazdu.
Najczęściej wybierany jest okres 36 miesięcy, jest on optymalny z punktu widzenia czasu użytkowania pojazdu oraz dlatego, że czynsz miesięczny określany jest na zazwyczaj znacznie niższym poziomie niż umowa na 24 miesiące. Okresy dłuższe są nieznacznie tańsze.
Oznacza to, że zarówno przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, wykonywanie zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, inne czynności eksploatacyjne, np. wymiana klocków, tarcz hamulcowych, zużycie elementów zawieszenia, czy nawet silnika, kończąc nawet na piórach wycieraczek, są już wliczone w koszty. Ponadto klient otrzymuje pełną opiekę ubezpieczeniową na okres trwania umowy, jak również auto zastępcze, które będzie dostępne na cały okres naprawy, często także w przypadku szkody całkowitej.
Do uzupełnienia można by rzec, że brakuję jedynie opłat za paliwo, przy czym karta paliwowa zawsze jest dostępna. Taka karta pozwala na zakupy bezgotówkowe wszystkich samochodów firmowych, z miesięcznym lub co dwutygodniowym rozliczeniem w jednym rachunku.
W sytuacji kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej umowa wynajmu długoterminowego jest rozwiązywana przed czasem. Brak rozliczenia, ryzyka ewentualnych dopłat i kosztów dla użytkownika.
Kto może skorzystać z usługi wynajmu długoterminowego?
Jeszcze do niedawna wynajem kojarzył się wyłącznie z ofertą dla korporacji, które posiadają w swojej flocie kilkaset pojazdów. Faktem jest, że z wynajmu może obecnie w przystępnej formie skorzystać każdy, najmniejszy nawet przedsiębiorca. Istnieją już nawet produkty, które zbliżone są w formie do wynajmu, ale nie posiadają jego wszystkich cech i kompleksowości. Oznacza to, że rynek się rozwija i każdy może wybrać ofertę dla siebie przez pryzmat własnych preferencji oraz zasobności portfela.
Procedura obecnie jest także uproszczona, podobnie jak w leasingu, firma wynajmująca weryfikuje nasze dane osobowe oraz podstawowe informacje finansowe czy majątkowe.
Często przyjmuje się, że wynajem oznacza zerowy wkład własny, co w tej formie finansowania jest oczywiście zrozumiałym rozwiązaniem, jednak nie wszyscy wiedzą, że tak jak w leasingu opłata wstępna może wynosić nawet do 40% wartości pojazdu. Jest to przydatne, gdy przedsiębiorca potrzebuje koszty w momencie rozpoczęcia umowy (koszt jednorazowy w pełnej wysokości raty) lub gdy może pozwolić sobie na taki wkład, zyskując obniżenie raty miesięcznej.
Jak znaleźć ofertę wynajmu dłogjerminowego?
Wybrać ofertę wynajmu długoterminowego dla siebie jest niezmiernie łatwo. Wystarczy w porównywarce — kalkulatorze wynajmu wybrać ważne dla nas parametry umowy, np. okres, jaki chcielibyśmy użytkować pojazd, ratę miesięczną, jaka mieści się w naszym budżecie oraz istotne cechy samochodu, np. limuzyna, silnik benzynowy, skrzynia automatyczna. Wynik wyszukiwania pokaże dostępne pojazdy z możliwym terminem odbioru.
Zakończenie umowy wynajmu długoterminowego
W przypadku wynajmu długoterminowego, co do zasady użytkownik zdaje pojazd w uzgodnionym miejscu i czasie. Rozliczany jest przyjęty limit kilometrów w umowie. W kontrakcie określone są opłaty za nadprzebieg, ale także za tzw. nie dobieg. Musimy więc liczyć się z dopłatą, jeżeli przejechaliśmy więcej, niż ustalono w umowie lub otrzymamy zwrot za mniejszą ilość kilometrów niż deklarowana.
Warto pamiętać, że w trakcie trwania umowy możemy aneksować warunki tak, aby uniknąć kosztów, jeżeli odchyłka od określonej pierwotnie wartości przebiegu jest zbyt duża.
Tak jak w leasingu, w wynajmie długoterminowym klient ma prawo pierwokupu pojazdu. Wartości te są wysokie i bliskie rynkowym dlatego zazwyczaj nie są zbyt opłacalne dla użytkownika, jeżeli ten planuje w tym samym czasie wymianę pojazdu na nowy. Wynajem długoterminowy jest produktem-usługa przede wszystkim dla tych, którzy chcą wymieniać regularnie pojazd, w komfortowy sposób bez kosztów jego wykupu, bez kosztów podatkowych przy odsprzedaży oraz innych związanych z eksploatacją.