Jak działa leasing i jakie daje możliwości?

Leasing samochodu — elastyczne zasady finansowania samochodu

Zakup samochodu w leasingu to nie do końca poprawne określenie, gdyż leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu. Jego właścicielem przez cały czas trwania umowy jest leasingodawca, czyli firma, która udziela leasingu. W praktyce zakup auta w leasingu oznacza, że leasingobiorca płaci ustalone raty miesięczne i ma prawo użytkować wybrany pojazd zgodnie ze swoimi potrzebami. Zakup samochodu w leasingu faktycznie ma miejsce dopiero na zakończenie umowy. Wtedy leasingobiorca może zdecydować się na wykup samochodu osobowego za ustaloną wcześniej kwotę i dalej korzystać z auta bez płacenia rat.

Warunki umowy leasingu są elastyczne, dlatego wysokość rat i okres trwania spłaty można dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Leasing samochodu osobowego wymaga z reguły wniesienia wpłaty własnej, jednak nie wymusza dokonywania wykupu pojazdu. Leasing operacyjny lub finansowy można zakończyć i zdecydować się na kolejny zakup auta w leasingu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przedsiębiorca lub klient indywidualny mogą co kilka lat korzystać z nowego pojazdu i pozostawiać dotychczas użytkowany samochód w firmie leasingowej.

Leasing samochodowy a wybór aut

W ramach leasingu finansowego, operacyjnego i konsumenckiego można wybierać spośród wielu modeli aut. Leasing operacyjny samochodu obejmuje modele marek takich jak: Peugeot, Kia, Mercedes, Audi i Volkswagen. Wśród nich dostępne są pojazdy z różnych segmentów: pojemne kombi, zwinne, miejskie auta, wygodne limuzyny i szybkie sportowe samochody. Możliwy jest również leasing samochodów używanych z określonych roczników. Dzięki temu leasingobiorcy mogą znaleźć dla siebie odpowiedni samochód na każdą kieszeń.

W przypadku umowy leasingu operacyjnego i finansowego leasingobiorca może wybrać auto o wartości poniżej 150 tysięcy złotych. Do tej wartości samochodu możliwe jest zastosowanie uproszczonych zasad weryfikacji klienta i szybkie podpisanie umowy. Do zawarcia umowy leasingu finansowego przedsiębiorca potrzebuje jedynie podstawowych danych firmy oraz dowodu tożsamości. Kupno samochodu w leasing w przypadku aut o wartości powyżej 150 tysięcy złotych wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów zgodnie z wymaganiami firmy leasingowej. W obu przypadkach leasingobiorca może jednak liczyć na atrakcyjne zasady finansowania.

Leasing konsumencki samochodu — poznaj jego zalety

Kupno auta w leasingu to prosty sposób, by nabyć nowy samochód. Wysokość rat leasingowych nie wpływa na zdolność kredytową, dlatego w przypadku leasingu nie dochodzi do jej obniżenia tak jak w przypadku kredytów samochodowych. Do finansowania zakupu samochodu za pomocą leasingu nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów. Procedura przyznawania leasingu trwa krótko. Dzięki temu ta forma finansowania samochodu sprawdza się świetnie dla klientów, którzy w niedługim czasie chcą wziąć np. kredyt hipoteczny.

Zakup samochodu osobowego w leasingu daje możliwość dopasowania wysokości rat miesięcznych i kwoty wykupu do własnych potrzeb. Zbyt wysokie raty można obniżyć poprzez zwiększenie kwoty wykupu lub wydłużenie czasu trwania umowy. Równie dobrze leasingobiorca może zwiększyć wysokość wpłaty początkowej.