Leasing bez tajemnic – zasady, rodzaje, procedura

Jakie są rodzaje leasingu?

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje leasingu. Leasing finansowy umożliwia zaliczenie przedmiotu leasingu do majątku przedsiębiorcy i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Odpisy zwiększają koszty uzyskania przychodu i jednocześnie obniżają wysokość należnego podatku dochodowego. Leasingobiorca płaci VAT od zakupu samochodu w całości od razu po podpisaniu umowy. Po zakończeniu umowy pojazd automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Jak działa leasing operacyjny? Jest to umowa korzystniejsza dla większości leasingobiorców ze względu na niższe koszty. Firma leasingowa samodzielnie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast leasingobiorca może odliczać podatek VAT z rat leasingowych. Po zakończeniu umowy ma prawo do wykupienia pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę.

Leasing dla firm — zasady

Jak wygląda leasing samochodowy w praktyce? Zasady jego przyznawania są proste. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na auto o wartości do 150 tysięcy złotych, muszą przygotować podstawowe dokumenty dotyczące firmy i dowód tożsamości. W przypadku droższych pojazdów firma leasingowa wskazuje im listę dodatkowych dokumentów, które są niezbędne do zbadania płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, zasady finansowania umożliwiają ustalenie indywidualnego okresu trwania umowy oraz wysokości wpłaty początkowej i kwoty wykupu. Oferty leasingu są dzięki temu elastyczne i dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. W przypadku leasingu możliwe jest skorzystanie z oferty bez obowiązkowej wpłaty własnej lub bez konieczności wykupu. Jeśli chodzi o leasing dla firm, zasady dla nowych przedsiębiorstw są nieco bardziej restrykcyjne. Firmy leasingowe z reguły wymagają od nich wniesienia obowiązkowego wkładu własnego, który zwiększa ich wiarygodność.

Okres umowy leasingu można skracać lub wydłużać, by dopasować wysokość rat do możliwości finansowych leasingobiorcy. Firma leasingowa określa minimalny i maksymalny okres trwania umowy. Okres umowy leasingu przeciętnie trwa 2-3 lata. Po jej zakończeniu od razu można podpisać nową umowę i wybrać kolejny samochód w ramach leasingu. W przypadku leasingu finansowego zakończenie umowy jest równoznaczne z uzyskaniem dotychczasowego auta na własność, jednak nie wyklucza to możliwości zawarcia kolejnej umowy z leasingodawcą.

Jak wygląda leasing samochodowy dla klientów indywidualnych?

Osoby prywatne również mogą zdecydować się na samochód w leasingu. Zasady przyznawania leasingu w ich przypadku są podobne do warunków stawianych przedsiębiorcom. Klienci indywidualnie nie uzyskują korzyści podatkowych z leasingu, jednak nie obniżają swojej zdolności kredytowej. Dzięki temu mogą uzyskać kredyt hipoteczny lub na inny cel w odpowiedniej wysokości.

Dodatkowo w leasingu samochodów osobowych dla osób prywatnych nie trzeba przechodzić przez długie procedury, związane z uzyskiwaniem zaświadczeń o dochodach i wypełnianiem skomplikowanych wniosków. Jest to duże udogodnienie w porównaniu do kredytów samochodowych, których uzyskanie wymaga często kilku tygodni oczekiwania na decyzję banku.