Leasing samochodu w 2023 roku – jakie zmiany?

Czy leasing samochodu osobowego jest opłacalny?

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, koszty jego zaciągnięcia są atrakcyjne pomimo zmian w prawie podatkowym. Leasing operacyjny samochodu umożliwia odliczanie podatku VAT, a także obniżenie wysokości podatku dochodowego. Korzyści podatkowe obowiązują przez cały czas trwania umowy leasingu. Biorąc auto w leasing, koszty można odliczać również w inny sposób. Leasing finansowy wymaga zapłacenia podatku VAT w całości, dlatego kwota należnego VAT zmienia się w pierwszych miesiącach trwania leasingu, a nie przez całą umowę. Obie formy leasingu są opłacalne, jeśli przedsiębiorca potrzebuje nowego i sprawnego samochodu do prowadzenia działalności.

W przypadku, gdy przedsiębiorca bierze auto w leasing, koszty rat leasingowych są korzystniejsze z punktu wiedzenia księgowego niż raty kredytu samochodowego. Dodatkowo leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt już na początkowym etapie prowadzenia działalności. Formalności są uproszczone, dlatego ich spełnienie nie generuje dodatkowych kosztów i wymaga niewiele czasu.

Jak księgować leasing samochodu osobowego? Leasing auta można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu w określonej części. W popularniejszym leasingu operacyjnym niezmiennie w 2023 roku będzie można ująć w kosztach raty leasingowe, a VAT odliczać w ujęciu miesięcznym. Amortyzacja jest natomiast po stronie leasingodawcy. W leasingu finansowym amortyzacja jest kosztem leasingobiorcy, a podatek VAT płaci się jednorazowo na początku trwania umowy.

Część przedsiębiorców obniżała całkowity koszt leasingu przez szybką sprzedaż auta poleasingowego bez podatku. Obecnie zmiany w przepisach uniemożliwiają taką praktykę. Przez 6 lat po zakończeniu leasingu przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku za sprzedaż samochodu, który był przedmiotem umowy leasingu operacyjnego lub finansowego.

Leasing samochodu w 2023 roku — czy warto z niego skorzystać?

Rata leasingowa samochodu osobowego a koszty w 2023 roku to temat interesujący dla przedsiębiorców z wielu branż. W każdej z nich wciąż opłaca się korzystać z leasingu, jednak coraz większa grupa firm będzie stawiać na nowy leasing bez wykupu pojazdu. Używane auto poleasingowe będzie mogła sprzedaż firma leasingowa, natomiast przedsiębiorcy będą częściej decydować się na leasing kolejnego auta bez wykupu poprzedniego. Takie rozwiązanie ograniczy koszty związane z utrzymywaniem zbędnych pojazdów przez przedsiębiorców i trudności w ich sprzedaży na korzystnych warunkach. Podpisanie nowej umowy leasingu zapewni firmie możliwość korzystania z nowszego i bardziej komfortowego auta.

Dla przedsiębiorców leasing jest opłacalny również ze względu na elastyczne zasady finansowania. Formalności są uproszczone do minimum, a podpisanie umowy leasingu samochodu jest możliwe już w pierwszych dniach prowadzenia działalności. Wpłata własna wymagana od nowych przedsiębiorców może być wliczona do kosztów prowadzenia działalności, dlatego obniża wysokość podatku. Dodatkowo możliwy jest leasing samochodu używanego, który w 2023 roku nie ulegnie żadnym dużym zmianom. Dzięki temu w przypadku leasingu samochodu osobowego nie dojdzie do dużych zmian na rynku, a zainteresowanie ofertą z pewnością utrzyma się na poziomie podobnym do lat poprzednich.