Jak postępować po stłuczce? – dowiedz się co Ci przysługuje

1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wszyscy uczestnicy stłuczki są bezpieczni. Jeśli wypadek miał miejsce na ruchliwej drodze, postaraj się wycofać pojazdy na pobocze, aby uniknąć kolejnych potencjalnych zagrożeń.

2. Wezwij pomoc

Jeśli w stłuczce ucierpiała osoba lub pojawiły się duże uszkodzenia, niezwłocznie wezwij służby ratunkowe oraz policję. Ich obecność pomoże udokumentować zdarzenie i sporządzić odpowiednie raporty, które przydadzą się przy dalszych krokach np. przy ubezpieczeniu.

3. Zbierz informacje

Wymień się danymi z innym kierowcą: imię, nazwisko, numer telefonu, numer rejestracyjny oraz dane ubezpieczenia. Zbierz także dane świadków zdarzenia, jeśli są tacy. Dokonaj również fotografii uszkodzeń, miejsca zdarzenia i warunków pogodowych.

4. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Skontaktuj się z Twoim ubezpieczycielem lub ubezpieczycielem osoby, która spowodowała wypadek i zgłoś szkodę. Jeśli to nie Ty byłeś sprawcom wydarzenia, to w takim przypadku, ubezpieczenie sprawcy powinno pokryć koszty naprawy samochodu, a także ewentualne koszty związane z obrażeniami ciała. Opowiedz o całym zdarzeniu, dostarcz dokumenty i zdjęcia, które ułatwią proces likwidacji szkody. Jeśli doszło do obrażeń lub kontuzji, ważne jest uzyskanie dokumentacji medycznej zawierającej dane dotyczące rozpoznania, przebiegu leczenia oraz kosztów związanych z usługami medycznymi. Warto także skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy, który dokładnie oceni stan techniczny uszkodzonego pojazdu oraz określi koszty jego naprawy. Po złożeniu wniosku ubezpieczyciel na podstawie przedstawionych dokumentów dokona wyceny strat i zaoferuje odpowiednią kwotę odszkodowania.

5. Rozważ skorzystanie z samochodu zastępczego

Jeśli Twój pojazd wymaga naprawy, a jesteś niezdolny do prowadzenia, zastanów się nad skorzystaniem z samochodu zastępczego. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje tę opcję w ramach polisy OC lub AC. Jeżeli do zdarzenia drogowego nie doszło z naszej winy, możemy ubiegać się o otrzymanie samochodu zastępczego opłacanego z polisy OC sprawcy, o ile żaden inny samochód nie jest zarejestrowany na nasze nazwisko. Jeśli pojazd jest niezdatny do użytku z naszej winy, to pojazd zastępczy opłacany przez ubezpieczyciela dostaniemy wyłącznie wówczas, gdy mieliśmy wykupione nieobowiązkowe ubezpieczenie AC. Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu w kolizji lub wypadku przez cały okres, w którym uszkodzone auto znajduje się w warsztacie

6. Współpracuj z warsztatem naprawczym

Jeśli Twój samochód wymaga naprawy, skorzystaj z warsztatu naprawczego wskazanego przez Twojego ubezpieczyciela. Upewnij się, że warsztat jest renomowany i oferuje gwarancję na wykonane prace.

7. Zachowaj wszystkie dokumenty

W trakcie procesu likwidacji szkody zachowuj wszystkie dokumenty związane z wypadkiem, włącznie z korespondencją z ubezpieczycielem i warsztatem naprawczym.

Podsumowując, stłuczka samochodowa to sytuacja stresująca, ale odpowiednie działania mogą pomóc w skutecznym załatwieniu wszelkich spraw formalnych. Ważne jest, aby skontaktować się z ubezpieczycielem, zgłosić szkodę, a jeśli masz taką możliwość i potrzebę, skorzystać z samochodu zastępczego. Pamiętaj o zachowaniu dokumentacji i współpracy z profesjonalnymi warsztatami naprawczymi.