Jak znaleźć najkorzystniejszą umowę leasingu?

Leasing czy kredyt samochodowy?

Przedmiot umowy leasingu, czyli samochód, można sfinansować również za pomocą kredytu samochodowego. Banki leasingowe oferują często oba produkty. Parametry umowy leasingu zwykle są jednak korzystniejsze dla przedsiębiorcy, gdyż umożliwiają mu obniżenie wysokości należnego podatku VAT i podatku dochodowego już od pierwszych dni prowadzenia działalności gospodarczej. Leasing można wziąć na korzystnych, uproszczonych zasadach, dlatego korzystają z niego nowe firmy.

W przypadku kredytu samochodowego konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej. Firma musi istnieć na rynku co najmniej kilka miesięcy, by mogła to zrobić. Dodatkowo korzyści podatkowe z leasingu są większe niż po wzięciu kredytu. Okres leasingu można ustalić elastycznie, dlatego oferta w pełni odpowiada na możliwości finansowe przedsiębiorcy.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się leasing?

Wysokość rat to nie jedyna kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę, gdy wybiera się leasing. Banki oferują różne warunki finansowania pod względem czasu trwania umowy oraz wysokości wpłaty początkowej i opcji wykupu. Bank może zaproponować warunki nieodpowiednie dla danego klienta, dlatego przedsiębiorca powinien pamiętać o porównaniu ofert. Oprocentowanie powinno być możliwe niskie, jednak równie istotne jest dopasowanie wysokości wpłaty początkowej. Zbyt wysoka wpłata obowiązkowa uniemożliwia skorzystanie z leasingu przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność. Obowiązkowy wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy sprawia z kolei, że leasing jest nieopłacalny dla firm, które potrzebują nowych pojazdów.

Bank leasingowy oferuje najmniej korzystne zasady finansowania dla nowych przedsiębiorców. Oferta leasingu w ich przypadku bywa ograniczona przez brak historii kredytowej i regularnych, wiarygodnych dochodów do przedstawienia. Leasing do 150 tysięcy złotych można uzyskać na uproszczonych zasadach u dealera, jednak bank może być nieco ostrożniejszy. Może również naliczyć wyższe oprocentowanie dla nowego przedsiębiorstwa, przez co wysokość rat leasingowych będzie wyższa niż w przypadku firm istniejących na rynku dłużej.

Leasing w banku, czy u dealera?

Gdzie wziąć leasing? Można skorzystać z niego w banku lub za pośrednictwem dealera samochodowego. Nie można jednoznacznie wskazać, które z tych rozwiązań jest lepsze dla przedsiębiorcy. Bank często oferuje niskie raty, jednak zobowiązuje klienta do wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Dealer z kolei jest bardziej elastyczny w tej kwestii i daje możliwość zakończenia leasingu bez wykupu, by zawrzeć umowę leasingu na nowy pojazd. Dzięki temu modernizacja floty samochodowej jest łatwiejsza.

Wybierając leasing, warto pamiętać, że stali klienci mogą zwykle liczyć na korzystniejsze warunki finansowania niż osoby, które biorą leasing po raz pierwszy. Kolejna umowa może być objęta niższym oprocentowaniem lub możliwością rezygnacji z wpłaty początkowej. Przed podpisaniem umowy z nowym leasingodawcą warto to sprawdzić, by zaoszczędzić jak najwięcej. Jest to ważne zarówno, gdy zawiera się umowę z bankiem leasingowym, jak i dealerem.