Leasing samochodów używanych bez tajemnic

Leasing samochodów używanych — czy jest korzystny?

Obecnie zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci prywatni mogą wziąć leasing. Samochód używany jest wybierany głównie przez osoby prywatne, które stawiają na auta z drugiej ręki ze względu na koszty. Zakup używanego samochodu to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, podczas gdy na nowy pojazd powinno się przygotować powyżej 60-70 tysięcy złotych. Leasing używanego auta jest korzystny, gdyż w jego ramach można nabyć nowsze auta oraz pojazdy wyższej klasy w atrakcyjnej cenie.

Leasing używanych samochodów cechuje się niskimi ratami i możliwością uiszczenia niskiej wpłaty początkowej. Wykup auta po leasingu również jest niedrogi. Dzięki temu raty są przystępne nawet dla przedsiębiorców, którzy osiągają niskie zyski lub sporo inwestują w dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Zakup samochodu używanego w ramach leasingu wiąże się jednak z wyższym ubezpieczeniem, dlatego roczne koszty OC i AC mogą przekroczyć 3-4 tysiące złotych.

Leasing samochodu osobowego używanego a koszty

Leasing samochodów używanych jest dostępny w ratach w wysokości kilkuset złotych. W wielu przypadkach umowy leasingu mogą obejmować raty mniejsze niż 1000 zł netto miesięcznie i wpłatę własną poniżej 10% wartości samochodu. Dzięki temu z leasingu pojazdów używanych mogą skorzystać nawet mikroprzedsiębiorcy, rozpoczynający działalność i dysponujący niewielką kwotą oszczędności. Koszty związane z leasingiem auta z drugiej ręki nie rosną wraz z wiekiem pojazdu i wiążą się jedynie z wartością początkową pojazdu używanego.

Koszty w przypadku leasingu auta używanego obniża się w podobny sposób jak w przypadku aut nowych. Rata miesięczna spada po skróceniu okresu trwania mowy, dokonaniu wyższej wpłaty początkowej lub ustaleniu wyższej kwoty wykupu auta. Możliwe jest również zawarcie korzystniejszej umowy, jeśli wcześniej korzystało się już z leasingu w danej firmie. Najtańszy leasing samochodów używanych można znaleźć po wcześniejszym porównaniu ofert różnych leasingodawców.

Maksymalny okres leasingu samochodu używanego

W przypadku leasingu samochodów używanych kluczowy jest wiek pojazdów. Zbyt stare pojazdy nie mogą być przedmiotem leasingu. Ich leasingowanie jest nieopłacalne dla firm leasingowych ze względu na niską wartość pojazdów tego typu. Auta mające powyżej 5 lat często są już na tyle zużyte, że po upływie kolejnych 2-3 lat wymagają generalnych remontów. Ich naprawy są kosztowne, a wartość całego auta spada z roku na rok. Samochód ze starszych roczników ze zużytym silnikiem i wysokim przebiegiem jest mało atrakcyjny dla kolejnych klientów, dlatego firma leasingowa unika jego finansowania.

Ostateczne warunki leasingu samochodu używanego są ustalane indywidualnie, dlatego ważne jest dokonanie wyceny auta oraz skontaktowanie się z wybranym leasingodawcą. Negocjowanie umowy sprzyja obniżeniu oprocentowania i ustaleniu korzystniejszej wysokości wpłaty początkowej lub sumy wykupu. W przypadku aut używanych na najlepsze warunki leasingu można liczyć, gdy pojazd ma maksymalnie 2-3 lata. Jeśli auto ma powyżej 8 lat, czas trwania umowy może wynieść maksymalnie 2 lata. Negocjacje wysokości raty w takiej sytuacji są praktyczne niemożliwe.