Najnowsze technologie w motoryzacji – czego się spodziewać

Systemy rozrywki i nawigacji

Pierwsza dziedzina w której możemy spodziewać się spektakularnych zmian to rozrywka i nawigacja. Spędzanie czasu w samochodzie podczas długich podróży będzie przyjemne, a systemy zapewnią łatwą obsługę. Co znajdziemy w nowych modelach samochodów?

 • inteligentne ekrany – obsługa funkcji samochodu stanie się coraz prostsza. Dotykowe ekrany bedą większe dopracowane i intuicyjne w obsłudze.
 • połączenie z telefonem i siecią – coraz częściej spotykamy się ze stosowaniem nowych technologii mających zintegrować smartfony z samochodem. Ma to umożliwić między innymi słuchanie ulubionej muzyki, wysyłanie wiadomości tekstowych, czy sprawdzanie trasy bez użycia telefonu. Nowe samochody połączą się także z siecią 5G, co jeszcze bardziej poszerzy ich możliwości. To wszystko zwiększa nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo.
 • wirtualny asystent – wiele pojazdów nowej generacji ma posiadać asystenta, który będzie reagował na głos kierowcy i wyręczał go w takich czynnościach jak np. zmiana temperatury, czy muzyki, co umożliwi kierowcy skupienie się na drodze.
 • rozszerzona rzeczywistość (AR) – AR rewolucjonizuje branżę motoryzacyjną. To interaktywne doświadczenie w postaci np. obrazu, dźwięku, które w postaci wirtualnej nakłada się na świat rzeczywisty. Zaczęto wykorzystywać ją w wielu kwestiach – samego wyposażenia, jak i reklamy, czy jazdy próbnej. Przykładowo Volkswagena ID.4 posiada przezierny wyświetlacz, który na przedniej szybie pokazuje informacje np. dotyczące nawigacji. Dzięki AR takie informacje wyświetlane są bezpośrednio na jezdni – jest to technologia rodem z filmów sci-fi!

Zaawansowane technologie bezpieczeństwa

Rozwój technologii przyczynia się do powstania nowych rozwiązań mających na celu poprawę tego, co w samochodzie najważniejsze – bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Nowe samochody będą wyposażone w takie funkcje, jak np.:

 • system detekcji zmęczenia kierowcy, który ma sugerować przerwanie jazdy, w sytuacji, gdy pojazd porusza się niestabilnie i często zmienia tor jazdy.
 • systemy wykrywające niebezpieczne sytuacje na drodze, które pomagają zapobiec kolizji
 • adaptacyjny tempomat – dostosowuje prędkość do odległości i prędkości samochodu przed nami
 • system automatycznego hamowania awaryjnego
 • ulepszone systemy monitorowania martwego pola

i wiele innych…

Najwyższy poziom komfortu i wygody

Każdy kierowca, niezależnie od preferencji dotyczących wyglądu, mocy, czy marki pojazdu oczekuje komfortu. Rozwój w tym aspekcie daje producentom spore pole do popisu biorąc pod uwagę dostępne technologie i najnowsze rozwiązania designerskie.

 • personalizacja – technologia nowoczesnych samochodów zmierza w kierunku jak największych możliwości personalizacji i adaptacji do użytkownika. Wsród nich spodziewany się rozwoju elektrycznej regulacji foteli, czy dobrania oświetlania i dźwięku do własnych preferencji. Producenci oferują coraz mocniej zróżnicowane wersje wyposażenia, tak, aby każdy mógł dopasować je do swoich oczekiwań.
 • design – wnętrze samochodu ewoluuje wraz z rozwojem jego technologicznych możliwości. Producenci starają się zapewnić stylową, przestronną i ergonomiczną przestrzeń, która będzie wygodna, funkcjonalna i dobrze zagospodarowana.
 • parkowanie – systemu automatycznego parkowania to jedna z ulubionych nowości dla niemal wszystkich kierowców. Jest to udogodnienie, które ciągle się rozwija, aby ułatwić kierowcom ten często nielubiany manewr. Co więcej, przygotowywane są jeszcze ciekawsze rozwiązania w tym temacie np. system e-corner opracowany przez Hyundai, który umożliwia skręcenie kół o 90 stopni i wjazd na miejsce parkingowe niczym krab.
 • system bezkluczykowy – system otwierania auta bez klucza staje się coraz bardziej popularny. Jest to napewno duży krok w stronę komfortu, który niestety posiada też wiele wad np. ułatwienie kradzieży.

Autonomiczne samochody

Autonomia to jeden w największych trendów ostatnich lat w motoryzacji. Jest to temat, który budzi wiele emocji i oczekiwań. Możemy spodziewać się pojazdów autonomicznych na różnych poziomach, a także systemów półautonomicznej jazdy. Oznacza to, że samochody stopniowo zyskują “zdolność” do samodzielnego prowadzenia – od prostych manewrów do pełnej jazdy. Duży udział w rozwoju tego aspektu ma sztuczna inteligencja, która umożliwia samochodom analizę danych, rozpoznawanie otoczenia i podejmowanie decyzji. Spektakularny rozwój AI pozwała na bezpieczną i płynną jazdę bez kierowcy pojazdu. Autonomiczną, samokierującą się taksówką można już przejechać się w USA.

Ekologia – nowe technologie

Ekologia to równie gorący temat co AI. Elektryczne samochody każdy już kojarzy, ale nowoczesne technologie w motoryzacji zaczynają dążyć do dopracowania ekologicznych możliwości tego najpopularniejszego środka transportu.

 • redukcja emisji spalin – Świat dąży do przejścia na odnawialne źródła energii i redukcję zanieczyszczeń. Rosnąca popularność aut elektrycznych i hybrydowych mówi sama za siebie. Takie samochody stają się coraz lepiej dostępne, a producenci samochodów elektrycznych stosują coraz korzystniejsze technologie. Poszukiwania alternatywnych źródeł napędu samochodów się rozszerzają, a na rynku znajdziemy już np. mające wielu zwolenników auta na wodór, czy pojazdy na biopaliwo lub gaz ziemny. Jest to obszar, w którym w najbliższej przyszłości spodziewany się dynamicznego rozwoju.
 • innowacyjne materiały – produkcja samochodów również na być bardziej zrównoważona. Producenci planują wykorzystywać jak najwięcej ekologicznych materiałów odnawialnych, takich, jak np. bambus, kork, bioplastik. Wiele marek pracuje także nad wprowadzeniem lżejszych, bardziej aerodynamicznych materiałów, aby zapewnić oszczędność paliwa. Takim materiałem jest. np. kompozyt węglowy.

Podsumowując, ogólny postęp technologiczny sprawia, że motoryzacja zyskuje pole do dynamicznego rozwoju, a w najbliższej przyszłości samochody zaczną wyglądać i funkcjonować w sposób, który jak kiedyś myśleliśmy – jest możliwy tylko w filmach. Niektóre z wymienionych funkcji aktualnie już są używane i ciągle udoskonalane, a reszta to kwestia niedługiego czasu. Obserwując bloga mylease.pl będziesz na bierząco z nowościami motoryzacyjnymi. Jedno jest pewne – możemy spodziewać się niespodziewanego, a każdy dzień może przynieść nowe, zaskakujące premiery i rozwojowe koncepty.