Obowiązkowe wyposażenie samochodu – aktualne informacje

Obowiązkowe elementy wyposażenia

Zgodnie z przepisami, samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć obowiązkowe wyposażenie obowiązujące w naszym kraju. Są to przedmioty niezbędne, które mogą uratować życie, usprawnić postępowanie w nieoczekiwanych sytuacjach lub po prostu umożliwić zidentyfikowanie pojazdu w wielu koniecznych okolicznościach. Według prawa, kierowca samochodu zobowiązany jest to zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz innym i tym samym ma obowiązek wyposażenia swojego auta w 3 podstawowe przedmioty:

Trójkąt ostrzegawczy

Trójkąt odblaskowy ze znakiem homologacji to jeden z głównych elementów wymaganego wyposażenia samochodu. Obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy jest konieczny w razie wypadku drogowego lub awarii, gdyż informuje innych kierowców o unieruchomieniu samochodu.

Sprawna gaśnica samochodowa

Najważniejszymi aspektami przy wyborze gaśnicy samochodowej jest jej typ i sprawność. Najlepiej sprawdzi się gaśnica typu ABC (gasząca gazy, płyny i ciała stałe) o pojemności przynajmniej 1 kg. Taki sprzęt musi posiadać homologację, być objęty gwarancją i ważnym badaniem technicznym oraz być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu.

Tablica rejestracyjna

Tablica rejestracyjna musi być odpowiednio zamontowana, w taki sposób, aby była w pełni widoczna, niczym nie zasłonięta.

Pamiętajmy, że w każdym kraju lista elementów wyposażenia samochodu nieco się różni. Przykładowo, w Polsce apteczka samochodowa i kamizelka odblaskowa nie należą do elementów obowiązkowego wyposażenia, podczas, gdy w wielu krajach są wymagane. Warto zwrócić na to uwagę i zrobić odpowiednie rozeznanie przed wyjazdem, aby uniknąć nieprzyjemności.

Obowiązki techniczne producenta i kierowcy

Producent przed wypuszczeniem samochodu na rynek musi spełnić szereg norm bezpieczeństwa, aby samochód uzyskał homologację. Następnie to właściciel wraz z kupnem samochodu “dostaje” odpowiedzialność za niego i zobowiązuje się dbać nie tylko o wyposażenie auta, ale także o jego sprawność techniczną. Samochód musi przechodzić regularne badania techniczne. Art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie definiuje pojazd sprawny, który:

 • jest bezpieczny dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego,
 • nie przekracza dopuszczalnego poziomu hałasu,
 • nie wydziela szkodliwych substancji, których poziom przekracza określone normy,
 • nie powoduje niszczenia drogi,
 • musi zapewniać wygodną i pewną obsługę oraz dostateczne pole widzenia,
 • nie powoduje przekraczających normy zakłóceń radioelektrycznych.

Dokumenty kierowcy samochodów

Dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, od kilku lat wszystkie wymagane dokumenty związane z samochodem i kierowcą policja może znaleźć w systemie. Oznacza to, że nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC, czy nawet prawa jazdy.

Co grozi za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego?

Brak obowiązkowego elementu wyposażenia auta podczas kontroli policji może wiązać się z karą pieniężną nawet do 500 zł. Za brak posiadania trójkąta ostrzegawczego grozi mandat, tak samo jak w przypadku braku gaśnicy. Kierowca ma obowiązek zadbania o te elementy niezbędnego wyposażenia samochodu. Policja podczas kontroli drogowej ma prawo zapytać nas o gaśnicę samochodową, a naszym obowiązkiem jest umiejętne, szybkie jej wskazanie. Jeśli podczas kontroli nie będziemy w stanie wskazać gaśnicy z aktualną datą ważności, to nie dostaniemy za to mandatu. Policjant ma jedynie obowiązek wystawienia mandatu o wartości od 20 do 500 zł w przypadku braku gaśnicy w samochodzie. Taką samą kwotę zapłacimy za brak ostrzegawczego trójkąta odblaskowego, a dodatkowo za jego niewystawienie w czasie awarii grozi mandat 150 zł. Nieprawidłowe użycie trójkąta ostrzegawczego również może wiązać się z karą. Sama kwestia posiadania tablicy rejestracyjnej jest raczej dla każdego oczywista, jednak warto pamiętać, że brudna, nieczytelna lub zasłonięta tablica może skutkować karą do 100 zł. Pamiętajmy aby wyposażyć samochód w te podstawowe elementy, by uniknąć kar i zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Co warto mieć w swoim samochodzie?

Istnieje szereg przedmiotów, które mimo, że nie są częścią obowiązkowego wyposażenia pojazdów zarejestrowanych w Polsce, to warto o nie zadbać. Niektóre elementy wyposażenia mogą okazać się przydatne, mimo, że na codzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przykładowo posiadając w samochodzie apteczkę możemy łatwo pomóc osobie w potrzebie. Warto zaznaczyć, że wiele z tych elementów jest obligatoryjne na terenie innych krajów Europejskich. Według prawa wyposażenie naszego samochodu powinno być zgodne z przepisami kraju, w którym samochód jest zarejestrowany, jadnak często ta kwestia nie jest respektowana przez zagraniczne służby. W związku z tym, warto przed wyjazdem zapoznać się z przepisami wyposażenia samochodu w danym państwie.

Jakie dodatkowe elementy wyposażenia samochodu warto posiadać podróżując autem?

 • apteczka samochodowa/zestaw pierwszej pomocy
 • kamizelka odblaskowa i inne elementy odblaskowe
 • zestaw narzędzi
 • przybory “awaryjne”, takie jak np. linka holownicza, kable rozruchowe, zapasowe żarówki, czy koło zapasowe
 • gadżety i akcesoria takie jak np. nawigacja samochodowa

Posiadanie i korzystanie z auta wiążę się w wieloma przywilejami i udogodnieniami, jednak dbałość o bezpieczeństwo i odpowiednie wyposażenie samochodu osobowego jest nieodzownym obowiązkiem każdego kierowcy. Podróżując samochodem musimy być pewni, że jesteśmy gotowi na każdą, nieprzewidzianą sytuację. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy i zalecenia, szczególnie w sytuacji, gdy zaczynasz swoją przygodę z tym środkiem transportu. Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat elementów wyposażenia pojazdu i wielu innych kwestii związanych np. z wyborem samochodu, finansowaniem, nowościami motoryzacyjnymi, to zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga mylease.pl/blog/.