Ubezpieczenie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ubezpieczenie OC to najpopularniejsza i jedyna obowiązkowa forma ubezpieczenia samochodu. Każdy wlaściciel pojazdu musi wykupić polisę najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia nam ochronę w sytuacji wypadku lub kolizji. Gdy zdarzenie jest z naszej winy, to zniszczenia innych poszkodowanych pojazdów zostaną pokryte z naszej polisy, jeśli natomiast zdarzenie zostało spowodowane przez innego uczestnika ruchu, wtedy nasze szkody zostaną zrekompensowane przez ubezpieczenie tej osoby.

Na rynku znajdziemy różne oferty towarzystw ubezpieczeniowych, z których właściciele pojazdów mogą dowolnie wybierać najlepsze oferty ubezpieczeń. Przy zakupie obowiązkowej polisy warto kierować się ceną, gdyż każde z nich gwarantuje ten sam zakres ochrony ubezpieczenia ustalany ustawowo.

Cena ubezpieczenia OC jest zawsze ustalana indywidualnie i zależy od kilku czynników:

 • wiek właściciela pojazdu – najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu może kupić osoba bardziej doświadczona, zazwyczaj powyżej 29 roku życia. Młodzi kierowcy mogą mieć problem z zakupem taniej polisy.
 • historia szkód właściciela pojazdu – najtańszą polisę kupi kierowca, który nie ma na swoim koncie żadnej historii zdarzeń, szczególnie spowodowanych w ostatnim roku
 • miejsce zamieszkania kierowcy – dla osób mieszkających w miastach o większym zaludnieniu lub w niekorzystnymi statystykami zdarzeń drogowych ceny ubezpieczeń komunikacyjnych będą wyższe
 • informacje o samochodzie (marka, model, rok produkcji oraz pojemność silnika)
 • modyfikacje samochodu (tuning)

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC w Polsce przypisane jest do auta, a nie do osoby, więc w przypadku sprzedaży polisę należy przekazać nowemu właścicielowi pojazdu i zgłosić przeniesienie prawa własności do swojego ubezpieczyciela.

Jako, że OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, to należy pamiętać, że brak ciągłości wiąże się z karą pieniężną, która obecnie wynosi od 1400 zł (brak ubezpieczenia do 3 dni) do 6 980 zł (brak ubezpieczenia powyżej 14 dni). Datę ważności naszego ubezpieczenia możemy nieodpłatnie sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) przy pomocy numeru VIN lub numeru dowodu rejestracyjnego.

Autocasco (AC)

Autocasco to jedno z najczęściej rozważanych ubezpieczeń dodatkowych, niejednokrotnie kupowanych jaki pakiet ubezpieczeń razem z AC. Umowa ubezpieczenia samochodu AC obejmuje szkody losowe np. pożar oraz takie, które powstały przy udziale osób trzecich np. kradzież. Również w przypadku szkód spowodowanych przez samego właściciela pojazdu np. zarysowanie auta na parkingu możemy liczyć na tę polisę ubezpieczeniową. Porównując oferty ubezpieczenia samochodu OC warto zwrócić uwagę na pojęcie franczyzy, czyli limitu wartości szkody, za którą firma nie poniesie odpowiedzialności. Analizując warunki umowy warto także zgłębić takie aspekty jak:

 • udział własny
 • amortyzacja części
 • metoda naprawy auta
 • suma ubezpieczenia

Zawsze porównaj oferty różnych towarzystw, aby wybrać ubezpieczenie pojazdu najbardziej dopasowane do twoich potrzeb i w jak najlepszej cenie. W tym celu warto poszukać przy pomocy porównywarki ubezpieczeń.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Ubezpieczenie samochodu NNW obejmuje wypłatę odszkodowania dla kierowcy i pasażerów ubezpieczonego pojazdu, którzy w wyniku wypadku drogowego doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to także śmierci. Mówiąc najprościej – jest to ochrona życia i zdrowia. Wartość wypłaconego ubezpieczenia jest uzależniona od skali uszczerbku na zdrowiu i wyrażana jest procentowo. W odróżnieniu do OC, NNW obejmuje nie tylko poszkodowanych, ale także sprawcę wypadku i pasażerów.

Assistance (ASS)

Assistance to także dodatkowe ubezpieczenie auta, które ma zapewnić kierowcy pomoc na drodze. W sytuacji nagłego popsucia się samochodu, kierowca może liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela – w zależności od szczegółów umowy ubezpieczenia będzie to pomoc drogowa lub nawet auto zastępcze. Podstawowa wersja tego ubezpieczenia komunikacyjnego jest często oferowana w niewielkiej cenie jako dodatek do obowiązkowego OC, jednak warto rozważyć oferty różnych firm, jeśli chcemy skorzystać z bardziej rozszerzonej polisy. Ubezpieczenie assistance zapewnia nieocenioną pomoc przy:

 • awarii samochodu
 • kolizji lub wypadku
 • unieruchomieniu samochodu na drodze

Inne ubezpieczenia

Na rynku ubezpieczeń znajdziemy propozycje, które wciąż nie są bardzo popularne w Polsce, jednak warto mieć świadomość, że możemy skorzystać w nich w razie takiej potrzeby.

Ochrona prawna

Polisa ochrony prawnej gwarantuje pomoc w pokryciu kosztów rozprawy sądowej związanej z posiadaniem i użytkowaniem samochodu. Przykładowo: dochodząc swoich praw w przypadku szkód samochodu powstałych na uszkodzonej nawierzchni, za które odpowiedzialność powinien ponieść zarządca drogi.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb jest szczególnie popularne w krajach z dużą ilością dróg żwirowych. Uszkodzenie szyby przez kamień w droższych modelach może równać się z kosztem nawet kilku tysięcy złotych.

Ubezpieczenie opon

Awarie opon to jedne z najczęstszych problemów, z którym spotykają się kierowcy. Ubezpieczenie opon nie jest dostępne niezależnie, ale możliwy jest zakup ubezpieczenia OC rozszerzonego o tę opcję. Taka ochrona zapewnia wymianę opony przez specjalistę lub odholowanie samochodu do warsztatu, w razie konieczności.

Podsumowując, każdy właściciel samochodu powinien rozważyć uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia OC o dodatkowe opcje takie jak: AC, NNW, ASS i inne. Wybór dodatkowych świadczeń powinien być oparty o indywidualne potrzeby i przekonania. Przykładowo: parkując często samochód w niebezpiecznej dzielnicy warto zastanowić się nad AC. Zalecane jest dopytać ubezpieczyciela o pakiety ubezpieczeń, które często okażą się korzystniejsze cenowo. Wybierając konkretną ofertę firm ubezpieczeniowych w przypadku OC należy kierować się wyłącznie ceną, które jest indywidualnie obliczana, gdyż zakres ochrony jest zawsze taki sam. Dodatkowe ubezpieczenia wymagają już głębszych poszukiwań, a najlepsze ubezpieczenie nie będzie tylko najtańsze.

Jeśli masz pytanie co do ubezpieczenia, finansowania, wyboru lub innych kwestii związanych z zakupem nowego samochodu, to na mylease.pl możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji z ekspertami.