Sprawdzanie samochodu przez zakupem – wszystko co musisz wiedzieć

Historia pojazdu – jak ją skutecznie sprawdzić

Każdemu sprzedającemu zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu swojego samochodu. Dzięki narzędziu, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji możesz sam sprawdzić, czy informacje podane przez sprzedawcę są prawdziwe. Dotyczy to takich danych, jak:

 • stan licznika,
 • ważność badań i ubezpieczeń,
 • informacje techniczne,
 • informacje o właścicielu/właścicielach,
 • wiele innych informacji o pojeździe.

Upewnisz się także, czy samochód nie był kradziony, poszukiwany lub wycofany z ruchu. Usługa nosi nazwę “HistoriaPojazdu” i jest w pełni darmowa oraz ogólnodostępna. Zgromadzone na witrynie dane są zaczerpnięte z Centralnej Ewidencji Pojazdu, co daje 100% gwarancji autentyczności. Usługę znajdziesz pod poniższym linkiem:

https://historiapojazdu.gov.pl/

Jakich danych potrzebujesz?

W celu zweryfikowania wybranej oferty będziesz potrzebował następujących informacji o samochodzie:

 • numeru rejestracyjnego auta,
 • numeru VIN,
 • daty pierwszej rejestracji.

Sprawdzanie samochodu z zagranicy

W wyżej wspomnianej usłudze istnieje także funkcja sprawdzania pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Dotyczy ona takich krajów jak: Niemcy, Francja, kraje bałtyckie. W przypadku samochodów niezarejestrowanych w Polsce, konieczne będzie użycie profilu zaufanego. Niestety jeszcze nie wszystkie kraje są wzięte pod uwagę przy funkcjonalności aplikacji.

Uniwersalnym, lecz płatnym sposobem na sprawdzenie samochodu z zagranicy są portale i serwisy, które zazwyczaj specjalizują się w określonym pochodzeniu samochodów np. w sprawdzaniu pojazdów z USA.

Stan techniczny pojazdu – sposoby weryfikacji

 • Autoryzowana stacja obsługi (ASO)

Zespół ASO składa się z kilku pracowników, którzy specjalizują się w odrębnych dziedzinach i wspólnie dokonają bardzo wnikliwej analizy samochodu. Taka usługa szczególnie przyda się przy droższych autach, gdyż gwarantuje bezpieczeństwo i fachowe podejście do sprawy. Koszt to od 200 do 500 zł.

 • Niezależny serwis samochodowy

Tańszą i nieco mniej dokładną opcją jest niezależny serwis. Pamiętaj, aby przy wyborze kierować się pozytywnymi opiniami. Szczególnie zwróć uwagę, aby opinie nie pochodziły od osób współpracujących z serwisem. Takie rozwiązanie to równie profesjonalna, ale nieco mniej pogłębiona analiza samochodu. Kosztuje około 100 zł i warto ją rozważyć przy zakupie tańszego auta.

 • Niezależny ekspert samochodowy

Forma szczególnie przydatna, gdy Twój wymarzony samochód znajduje się na drugim końcu kraju. Wykwalifikowany rzeczoznawca dokona oceny technicznej samochodu bez konieczności Twojej obecności. Po wszystkim, otrzymasz dokładny raport wraz z dokumentacją w formie zdjęć. Takie firmy zazwyczaj oferują pakiety podstawowe i rozszerzone, których ceny wahają się od 50 do 500 zł.

 • Rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca zazwyczaj specjalizuje się w konkretnej marce, co czyni go niezwykle dokładnym. Są to profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą. Przy wyborze takiej osoby warto sprawdzić jej wiarygodność za pomocą Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Cena usługi zaczyna się od 350 zł.

 • Samodzielna ocena

Jeśli posiadasz wiedzę na temat samochodów, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam sprawdził swój potencjalny pojazd. Przygotuj się dokładnie do takich oględzin, aby wiedzieć co sprawdzić i w jaki sposób. Ta opcja nic nie kosztuje, ale jeśli nie czujesz się na siłach, to warto jednak skorzystać z pomocy fachowców.

Czy warto sprawdzać samochód

Sprawdzenie samochodu pod kątem technicznym i formalnym jest niezwykle istotne i powinno być bezwględnie praktykowane. Dostępne narzędzia pozwalają nam sprawdzić samochód praktycznie w każdy sposób, aby uniknąć niedopowiedzeń i nieoczekiwanych komplikacji. W kwestii formalnej przyda się rządowa usługa HistoriaPojazdu, natomiast technicznie z pomocą przyjdą wyspecjalizowane serwisy i profesjonalnie przygotowani rzeczoznawcy. Ważnym elementem przy kupnie samochodu używanego jest także odbycie jazdy próbnej, która najlepiej nakreśli komfort jazdy i praktyczne możliwości samochodu. Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek przekazania Ci polisy OC wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu i kluczykami. Warto także dogłębnie przeanalizować umowę kupna-sprzedaży.