Co z podatkami VAT i PIT po zakończeniu umowy leasingu? Nowe stanowisko fiskusa

Co z dodatkowymi opłatami

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do ponownego płacenia podatku VAT podczas wykupu samochodu, gdyż uiszczał taką opłatę podczas trwania umowy leasingowej. Sytuacja zmienia się w przypadku wykupu przed zakończeniem umowy leasingowej, wtedy leasingobiorca musi ponieść konsekwencje podatkowe.

Również dla osoby fizycznej fiskus przekazał dobre wieści. Nie będzie konieczności odprowadzania dodatkowych opłat także w tym wypadku. 

Jak korzystnie rozliczyć leasing

Istnieje kilka możliwości rozliczenia leasingu i zakończenia umowy. Eksperci prześwietlili każdy z nich i szczegółowo wskazali, w jakim przypadku, który jest korzystny. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jaki jest nasz cel i jak planujemy użytkować samochód. Jeśli chcemy zaoszczędzić na podatkach, to kluczową kwestią jest prawidłowe zaplanowanie rozliczenia przed podpisaniem umowy leasingu. Na co zwrócić uwagę?

  • Zakładając, że leasingobiorca będzie chciał od razu dokonać sprzedaży pojazdu po jego wykupie, to dobrym rozwiązaniem może być umowa leasingu z relatywnie wysoką ceną wykupu, zbliżoną do rynkowej wartości pojazdu. W tej sytuacji skorzysta się na odliczeniach vatowskich.
  • Jeśli po wykupie z leasingu podatnik korzysta z auta krócej niż rok, to optymalny będzie wykup do działalności gospodarczej, ale bez wprowadzenia auta do ewidencji środków trwałych.
  • Jeśli natomiast pojazd po wykupie z leasingu będzie użytkowany w działalności dłużej niż rok, to najlepszym rozwiązaniem ma być wykup do majątku prywatnego.

Darowizna samochodu dla bliskich – czy to się opłaca

Innym, wartym omówienia aspektem jest darowizna. Wielu użytkowników leasingu znalazło w niej sposób na uniknięcie VAT i PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jest to możliwe, ale jedynie przy spełnieniu wszystkich zasad dotyczących wykupu samochodu do celów prywatnych. Jeśli samochód stał się majątkiem prywatnym, to nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Podsumowując, nowe stanowisko fiskusa jest pozytywną informacją, ale należy dokładnie ją zgłębić i być świadomym wszystkich regulacji. Trzeba także odpowiednio dopasować umowę leasingu. Są to niezwykle istotne informacje dla osób korzystających z usług leasingowych, gdyż umożliwiają legalne uniknięcie dodatkowych kosztów i opłat. Jak wspomina Business Insider Polska, kluczowe do korzystnego rozliczenia podatkowego leasingu samochodu jest odpowiednie jego zaplanowanie przed podpisaniem umowy leasingu.