Co to jest leasing i jak z niego skorzystać?

Kto może wziąć leasing?

Jak wziąć auto w leasing w Polsce w przypadku prowadzenia firmy? Aby wziąć samochód w leasing dla firm, konieczne jest przygotowanie podstawowych dokumentów dotyczących działalności i dowodu osobistego leasingobiorcy. Leasing samochodowy jest możliwy od pierwszego dnia prowadzenia działalności. W tym przypadku potrzebna jest jednak wpłata własna, podobnie jak w przypadku zakupu samochodu na kredyt.

Jak wziąć auto w leasing konsumencki? Leasing konsumencki jest dostępny dla wszystkich osób fizycznych, które chcą nabyć auto do celów prywatnych. Umowa leasingu samochodu dla osób prywatnych opiera się o przejrzyste zasady. Niska rata miesięczna to jedyny koszt, który ponosi leasingobiorca w zamian za możliwość użytkowania nowego, komfortowego pojazdu. Pozostałe formalności dotyczące przedmiotu leasingu są po stronie leasingodawcy.

Jak wziąć auto w leasing?

Kiedy można wziąć auto w leasing? Leasing samochodu osobowego jest możliwy już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku leasingu konsumenckiego umowę można podpisać w dowolnym czasie. Jeśli umowa ma dotyczyć leasingu auta używanego, konieczne jest spełnienie warunków co do wieku pojazdu i jego stanu technicznego.

W celu skorzystania z leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim należy wybrać pojazd, dla którego mają być przygotowane warunki leasingu. Konieczne jest wskazanie wysokości wpłaty własnej i kwoty wykupu auta po zakończeniu umowy leasingu oraz ustalenie czasu trwania umowy. Na tej podstawie wylicza się koszt leasingu w skali miesiąca, a więc wysokość raty.

Aby podpisać umowę, należy uiścić ustaloną wpłatę własną. Do sporządzenia umowy potrzebne są dodatkowe dokumenty, jeśli leasing używanego samochodu lub nowego auta dotyczy pojazdu o wartości powyżej 150 tysięcy złotych. W tym przypadku przedsiębiorca lub osoba prywatna powinna udowodnić, że ma wystarczające dochody, by regularnie płacić ratę. Wysokość rat leasingowych dla aut w cenie powyżej 150 tysięcy złotych wynosi powyżej 2-3 tysięcy złotych. Bez dokładniejszej weryfikacji klienta firmy leasingowe nie chcą podejmować decyzji pozytywnej o udzieleniu finansowania.

Czy możliwy jest leasing samochodu używanego?

Umowa leasingu operacyjnego lub finansowego może dotyczyć używanego auta. Leasingobiorca powinien przygotować się na sporo ograniczeń w wyborze takiego pojazdu. Zwykle umowa może dotyczyć jedynie auta, które ma kilka lat, gdyż starsze samochody szybko tracą na wartości. Pojazd użytkowany jedynie przez kilka sezonów wciąż jest w dobrym stanie technicznym, dlatego w trakcie trwania umowy jego wartość jest wysoka. Klient zainteresowany leasingiem auta używanego powinien pamiętać, że im starszy samochód, tym trudniej o zawarcie umowy na atrakcyjnych warunkach.

Jeśli chce się podpisać umowę leasingową na dowolne auto, powinno się skontaktować z przedstawicielem firmy leasingowej. Specjalista dokładnie wytłumaczy wszystkie warunki finansowania oraz udzieli odpowiedzi o wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Dodatkowo może podpowiedzieć, które pojazdy warto wybrać w danym segmencie.